חידושים בארכיאולוגיה של השפלה

(אפריל-יוני 2023 / ניסן-אייר תשפ"ג)

בסדרת הסיורים שלנו נבקר בחפירות המחודשות בשפלה יחד עם הארכיאולוגים החופרים באתרים. הזדמנות לשמוע ממקור ראשון על התפתחות הישוב בימי קדם בחבל הארץ המדהים של שפלת יהודה.

שומעים את החוקרים מדברים על הממצאים שנתגלו

בחסות מרכז המבקרים מצפה המשואות והמכון למורשת ירושלים מבית 'עמיתים לטיולים'

הסדרה מותאמת לקהל הרחב

הסיורים יתקיימו בשטח פתוח

28.4 (יום שישי, 12:00-9:00): מצודת גלאון ותל בורנה בהדרכת ד"ר אהרון טבגר.
נבקר במצודת גלאון, מצודה מתקופת הברזל 1 על גדת נחל גוברין, שנחשפה לאחרונה ע"י רשות העתיקות. לאחר הביקור במצודה נעפיל לתל בורנה, המזוהה עם לבנה המקראית. בביקור נלמד על תולדות האתר החל מהתקופה הכנענית וכלה בשלהי תקופת הברזל. נחזה בביצורים המרשימים, ב"בית חמוטל" ובשער העיר, תוך כדי דיון בממצאים שנתגלו שם בעונות האחרונות.
המדריך: ד"ר אהרן טבגר, ארכיאולוג, חוקר באוניברסיטה העברית ומלמד באוניברסיטת אריאל. שותף בכיר בצוות פרויקט החפירות בתל בורנה.
 
2.6 (יום שישי, 12:00-9:00): תל צפית בהדרכת ד"ר שירה אלבז
תל צפית הוא אחת מתלי השפלה שנחקר במשך ה-27 שנים האחרונות על ידי משלחת חפירות בראשות פרופ' אהרן מאיר מאוניברסיטת בר אילן.
במהלך הסיור נבקר בשטחי החפירה השונים ונסייר בשרידים מראשית העיר, מתקופת הברונזה הקדומה עד שיא תפארתה בתקופת המקרא – העיר הפלשתית. 
המדריכה: ד"ר שירה אלבז – ארכיאולוגית חוקרת וחופרת המתמקדת בחקר תקופות המקרא. היא עובדת במשלחת חפירות תל צפית מזה 13 שנים ומנהלת את המעבדה לחקר החפירה והממצאים מתל צפית באוניברסיטת בר אילן כ-5 שנים. 
 
16.6 (יום שישי, 12:00-9:00): תל בית מירסים בהדרכת ד"ר מיכאל פרייקמן
התל המפורסם הזה כמעט ונשכח על ידי המטיילים התרים את ארץ ישראל. עם זאת, מדובר בתל בעל היסטוריה מחקרית ארוכה וחשובה. האתר נחפר בתחילת המאה ה-20 על ידי גדול הארכיאולוגים שחקרו את הארץ – ויליאם אולברייט. כאן הוא ל קבע לראשונה את רצף ההתפתחות הקרמית במהלך תקופות הברונזה והברזל, הכלי החשוב ביותר שלנו ללימוד התרבות החומרית והכרונולוגיה בתקופה המקראית. יתרה מכך, אתר זה שיחק תפקיד גם בהיסטוריה המודרנית של מדינת ישראל: זהו האתר הארכיאולוגי היחיד שגרם לשינוי בקביעתן של הגבולות של המדינה הצעירה. כיום ניתן לראות בשטחי חפירה של אולברייט שרידים המתוארכים לתקופה הכנענית ותקופת הבית הראשון. בשנים האחרונות חזרנו לחפור באתר בחסות האונ' העברית. אנחנו נראה שרידים מתקופת המלך חזקיהו שכוללים קטע מחומת הסוגרים, בית ארבעת מרחבים וכמו כן מפעל לייצור שמן שנחפר בימים האלה. אם הזמן יאפשר נבקר גם בתל עיטון הסמוך. 
המדריך: ד"ר מיכאל פרייקמן, חוקר באונ' העברית. השתתף וניהל חפירות שונות מהתקופות המקראיות כולל חורבת קייפא. חפר ברוג'ם אל הירי (גלגל רפאים) ועוסק בסוגיית הבנייה המגליתית בארץ ישראל.
 
28.6 (יום רביעי, 19:00-16:00): מייסוד ממלכת יהודה למדינת החשמונאים – סיור על "דרך מלכי יהודה" בהדרכת סער גנור
נבקר בשני אתרים על דרך מלכי יהודה שנחפרו בשנים האחרונות: חורבת אל ראעי ומצודת נחל לכיש.
בחורבת אל ראעי המזוהה על ידי החופרים עם צקלג המקראית נסייר בין השרידים מימי השופטים, דוד המלך וצבא יהודה השופכים אור על עמים המוכרים לכולנו: הפלשתים, הכנענים, היהודאיים והכיתים.
משם נמשיך למצודת נחל לכיש בה נבקר במבנה מבוצר מאמצע המאה השנייה לפנה"ס, שנבנה כחלק מרצועת הביטחון הסלווקית אל מול החשמונאים ונחרב במסע כיבושיו של יוחנן הורקנוס הראשון לארץ אדומיאה כחלק מהרחבת המדינה החשמונאית.
המדריך: הארכיאולוג סער גנור מרשות העתיקות שחפר את האתרים יספר על רגעי החשיפה של הממצאים ומשמעותם.  
 

רכז הסדרה: ד"ר אהרון גרינר
טלפון ליצירת קשר 0507925085
דוא"ל aarongreener@gmail.com

מי אנחנו? 

מרכז המבקרים 'מצפה המשואות' הנו מרכז כנסים ואירועי תרבות הממוקם בצמוד לאוניברסיטה העברית בהר הצופים. אנו מזמינים אתכם לבקר בעמוד הפייסבוק שלנו שם תוכלו להתעדכן באירועים ובהרצאות המתקיימים במקום.

המכון למורשת ירושלים מבית 'עמיתים לטיולים' הנו מוסד חינוכי המקדם הרצאות, ימי עיון וסיורים עבור שוחרי ידיעת הארץ. הצטרפו אלינו ובקרו בעמוד הפייסבוק שלנו.